1.1 Wprowadzenie

Jeżeli jedno jabłko kosztuje 3 korony, a dwa jabłka kosztują 6 koron, to trzy jabłka powinny kosztować 9 koron. To jest przykład proporcjonalności, co oznacza, że cena wzrasta tyle samo przy każdym jabłku.


Foto: Fredrik Enander



Pomyśl, że masz upiec bułeczki dla 60 osόb, zamiast dla 20. Musisz więc użyć prawidłowych proporcji składnikόw, aby te bułeczki były rόwnie smaczne, jak te pieczone z przepisu na 20 sztuk.

Jeżeli masz zwiększyć lub zmniejszyć ilość porcji w danym przepisie, to jest to przykład proporcjonalności.

Cynamonowe bułeczki
Składniki na 20 sztuk

½ opakowania drożdży (około 50 g)
50 g masła lub margaryny
3 dl mleka
0,5 dl cukru
1 szczypta soli
8 dl mąki pszennej


Foto: Fredrik Enander




Karol pracuje w kiosku i zarabia 70 koron na godzinę. Po dwόch godzinach pracy zarobił 140 koron, a po trzech godzinach zarobił 210 koron.

Stwierdzamy, że pensja Karola jest proporcjonalna do ilości przepracowanych godzin.

Foto: Fredrik Enander