Åk 6–9
 
Svenska/Polski
1.1 Introduktion
Om ett äpple kostar 3 kronor och två äpplen kostar 6 kr så borde tre äpplen kosta 9 kr. Det är ett exempel på proportionellt samband, d v s kostnaden ökar lika mycket för varje äpple.

Foto: Fredrik Enander




Tänk dig att du ska baka bullar för 60 personer istället för 20. Du behöver använda rätt proportioner av ingredienserna för att bullarna ska smaka lika som receptet för 20 bullar.

Om du ökar eller minskar antalet portioner i ett recept är det exempel på proportionalitet.

Kanelbullar
Ingredienser för 20 st

1/2 paket jäst (á 50 g)
50 g smör eller margarin
3 dl mjölk
0,5 dl socker
1 krm salt
8 dl vetemjöl


Foto: Fredrik Enander




Kalle jobbar i en kiosk och tjänar 70 kr/timme. Efter två timmar har han tjänat 140 kr och efter tre timmar har han tjänat 210 kr.

Man säger att Kalles lön är proportionell mot antalet timmar han arbetar.


Foto: Fredrik Enander